Wybierz oddział

X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy

24.09.2014
Bydgoszcz 2014
W dniach 23-26 sierpnia reprezentacja sportowców i trenerów  Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska - Dolnośląskie uczestniczyła w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych - Bydgoszcz 2014. Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani Prezydentowa Anna Komorowska.
Na obiektach klubu sportowego „Zawisza”,  na basenie i sali gimnastycznej w Osielsku odbywały się zawody w dziesięciu letnich dyscyplinach sportowych Olimpiad Specjalnych, w których startowało 1000 zawodników. Towarzyszyło im 340 trenerów, 65O wolontariuszy, 70 obsługi technicznej, 120 sędziów i 30 osób obsługi medycznej, co dobrze oddaje skalę tego wydarzenia. Ceremonia otwarcia Igrzysk w hali sportowej „Łuczniczka” odbyła się według tradycyjnej formuły. Był przemarsz ekip biorących udział w zawodach, wciągnięcie na maszt flagi Olimpiad Specjalnych i złożenie ślubowania, a na końcu zapalenie olimpijskiego znicza.
Podczas Igrzysk Olimpiad Specjalnych odbywały się nie tylko zawody sportowe. Prezentowano również nowe dyscypliny sportowe. Były to judo i golf . Zawodnicy wzięli udział w programie „Zdrowi Sportowcy”. Wolontariusze - specjaliści w zakresie stomatologii, okulistyki, optyki, pediatrii, ortopedii, laryngologii, dermatologii, medycyny ogólnej i fizjoterapii – badali stan zdrowia zawodników  oraz możliwości psychofizyczne sportowców. Igrzyskom towarzyszył bogaty program imprez turystycznych i rekreacyjnych.
W „Wiosce Olimpiad Specjalnych” zawodnicy mogli się relaksować, brać udział w konkursach sprawnościowych, działaniach artystycznych, plastycznych i muzycznych. Gospodarze zaplanowali zwiedzanie Bydgoszczy i festyn w Parku Rozrywki w Myślęcinku. Oddział Regionalny OSP - Dolnośląskie  reprezentowało 85 zawodników i 21 trenerów z kilkunastu klubów. Nasi sportowcy startowali w lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym, badmintonie, bowlingu,  piłce nożnej, trójboju siłowym i gimnastyce. Łącznie nasi zawodnicy zdobyli 37 złotych, 44 srebrne i  51 brązowych medali,  wykazując się nie tylko dobrym przygotowaniem, ale również postawą, zgodną z ideą Olimpiad Specjalnych, która wyrażona jest słowami: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Wszyscy wrócili zadowoleni i szczęśliwi. Pełni niezapomnianych wrażeń.
Ze wszystkich dyscyplin rozgrywanych na igrzyskach zawodnicy będą kwalifikowani, zgodnie z obowiązującymi w Olimpiadach Specjalnych przepisami, do losowania Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 roku. Kierownikiem ekipy była Ilona Trzciańska – Senger, a kierownikiem do spraw sportowych pani Izabella Skupin.

Waldemar Krzemiński

link do zdjęć

https://plus.google.com/photos/116301628842615130325/albums/6052185303152591457

zdjęcia wykonał i udostępnił Bartłomiej Różański - Atlas Szarocin

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy
Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.