Wybierz oddział

IX OGÓLNOPOLSKIE ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH ZAKOPANE 9-12 MARCA 2016

26.03.2016
Zakopane 2016

Od   środy zawodnicy  z  naszego  oddziału  przebywali  na   Ogólnopolskich  Zimowych  Igrzyskach Olimpiad  Specjalnych  w  Zakopanem. Zawody zorganizował Świętokrzyski Oddział Regionalny wraz z Biurem Narodowym. Honorowy patronat nad  imprezą objęła Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser – Duda.

Reprezentacja Dolnego Śląska liczyła 19 zawodników i 5 trenerów reprezentujących Kluby ANNA, JEŻYKI, ORZEŁ, JEŻYK, LICZYRZEPA, HANDICAP, RADOŚNI, TĘCZA, PROMYK.  Uczestniczyliśmy w biegach narciarskich i narciarstwie alpejskim. 

Z  Jeleniej  Góry wyjechaliśmy o 8.00 rano. Na miejsce noclegowe przyjechaliśmy ok. 16. Zostaliśmy przyjęci ciepłym obiadem a następnie zakwaterowani. Wszystko na pełnych obrotach bo o 17.00 były podstawione autobusy które zawiozły wszystkich pod WIELKĄ  KROKIEW na Ceremonię Otwarcia. Po oficjalnych wystąpieniach głos zabrał  Pan Prezydent  RP  a po nim zawody uroczyście otworzyła Pierwsza Dama RP. Oczywiście stałym gościem od lat na różnego rodzaju zawodach jest Prezes Olimpiad Specjalnych Pani Katarzyna Frank – Niemczycka. Flagę  Igrzysk wniosły siostry Dorota i Małgorzata Tlałki oraz Józef  Łuszczek. Z  Ogniem Olimpijskim przybiegła policyjna sztafeta „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa”. Po uroczystym rozpoczęciu wróciliśmy do miejsca zakwaterowania gdzie spędziliśmy noc w ciszy i spokoju.

W czwartek po wczesnym śniadaniu  o 8.00 autobusami ruszyliśmy na preeliminacje. Narciarze  biegowi  do Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem – trasy przy Średniej Krokwi. A narciarze alpejscy  do stacji  narciarskiej – SUCHE k/Poronina. Zmagania jednych i drugich trwały do późnych godzin popołudniowych. Każdy z naszych zawodników się nie oszczędzał i dał z siebie „wszystko”. Na miejscu zjedliśmy też obiad. Po powrocie mieliśmy jeszcze trochę czasu do kolacji. Każdy mógł trochę wypocząć bo wieczorem mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Zakopanego. Dla większości naszych zawodników była to pierwsza okazja zwiedzenia naszego ekskluzywnego kurortu i wrażenia pewnie zostaną długo w ich pamięci.

W piątek wszystkim od rana towarzyszyły emocje bo jechaliśmy już walczyć o medale. Jak poprzedniego dnia nasza ekipa się podzieliła i każdy ruszył do swojego miejsca zawodów. Pogoda dopisywała więc każdy dziarsko rywalizował z zawodnikami z całej Polski. Zdobyte medale pokazują, że nie odstawaliśmy od innych ekip. Narciarze biegowi zdobyli 5 złotych medali, 7 srebrnych, 6 brązowych. Inni też zaprezentowali się bardzo dobrze bo 5 osób uplasowało się zaraz za podium a 2 zdobyły piąte miejsce. Narciarze alpejscy nie wypadli gorzej i również zdobyli kilka medali (1 złoty, 3 srebrne, 3 brązowe oraz 2 czwarte i jedno piąte miejsce) choć startowało ich tylko sześcioro. Po powrocie był krótki czas na wspomnienia z tras i stoków między zawodnikami.

Wieczorem organizatorzy zapewnili wszystkim zawodnikom dyskotekę w wielki namiocie a trenerom odrobinę stresu ponieważ oficjalnie przeprowadzono losowanie reprezentacji  na  XI  ŚWIATOWE  ZIMOWE  IGRZYSKA  OLIMPIAD SPECJALNYCH – AUSTRIA 2017. Po kilku chwilach już wiedzieliśmy, że będziemy mieli tam swoich reprezentantów. Szczęście miały tym razem Monika Bernaś z klubu JEŻYKI  - Wałbrzych oraz Grażyna Gajewska z klubu PROMYK - Wojcieszów które znalazły się w składzie podstawowym i za rok będą rywalizować z najlepszymi na świecie. 

W sobotę od rana znowu byliśmy w ruchu. Pobudka, śniadanie, pakowanie, uroczyste zakończenie i długa podróż powrotna do swoich domów oczywiście w świetnych nastrojach.

 

Jacek Engler

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy
Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.