Wybierz oddział

XXII Dolnośląski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych - Kamienna Góra 2023

12.06.2023
W  PROMIENIACH  SŁOŃCA  NA  SPORTOWO
 
                Po raz jedenasty Zespół  Szkół  Specjalnych w Kamiennej Górze we współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym oraz Miejskim Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze zorganizowali pod egidą Olimpiad Specjalnych mega zawody lekkoatletyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Środki finansowe na zawody przekazali Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze, Urząd Miasta w Lubawce oraz lokalni sponsorzy. 
 
                W tym roku odwiedzili nasze miasto przedstawiciele z całego województwa dolnośląskiego. Przyjechało do nas 352 zawodników z 28 klubów, 82 trenerów i opiekunów. Nie zabrakło również rodziców, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć występ swoich pociech. Niektórzy, aby zdążyć na rozpoczęcie musieli wyjechać nawet przed szóstą rano.
 
                Wielką pomocą dla organizatorów było wsparcie studentów Akademii Wychowania Fizycznego z Wrocławia którzy fachowo przejęli obowiązki sędziowskie podczas całej imprezy. Bardzo trudno byłoby zorganizować zawody bez pomocy 50 wolontariuszy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz z Gimnazjum nr 2 w Kamiennej Górze. Współpracy nie odmówili nam rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły, którzy jak co roku licznie przybyli pomagać w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. To wspaniali ludzie, którzy zawsze na koniec mityngu już zgłaszają się do pomocy na następny rok.  Odpowiedziały również na nasze zaproszenie osobistości lokalnych władz: Starosta Kamiennogórski – Jarosław Gęborys, Wicestarosta Kamiennogórski – Małgorzata Krzyszkowska, Burmistrz Miasta Lubawka – Ewa Kocemba, Członkowie Zarządu Powiatu Kamiennogórskiego – Jan Orzechowski i Mariusz Mućwicki, Radni Powiatu Kamiennogórskiego – Adam Krok, Przewodniczący Rady Miasta – Henryk Różański, Radni Miasta Kamienna Góra – Janusz Jarosz, Jan Maciaś, Dyrektorzy placówek oświatowych – Urszula Machaj, Beata Lompart – Mika, Elżbieta Niemira, Jacek Bruździak, Dariusz Kurowski, Katarzyna Bandyk, Zenon Król, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy – Katarzyna Pisarek, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie – Stanisław Dłużąk. 
 
                Już przed zawodami widać było napięcie na twarzach nie tylko startujących ale i trenerów. Wszelkie wątpliwości odnośnie organizacji i sposobu sędziowania rozwiano już przed zawodami na odprawie trenerów. Dość imponujący był widok podczas defilady rozpoczęcia kiedy ponad 450 osób dumnie kroczyło po bieżni stadionu miejskiego w Kamiennej Górze z uśmiechem i radością witając się ze zgromadzoną publicznością. Po ustawieniu się na murawie oficjalną część poprowadziła nasza koleżanka Sylwia sprawnie wywołując kolejne osobistości do zabrania głosu i przywitania zawodników w naszym mieście.
 
                Uroczyste otwarcie XVI DOLNOŚLĄSKIEGO MITYNGU LEKKOATLETYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH – KAMIENNA GÓRA 2016  przypadło w zaszczycie wicestaroście Małgorzacie Krzyszkowskiej. Po części oficjalnej już z trybun wszyscy mogli zobaczyć układ taneczny w wykonaniu naszych zawodników przygotowany przez panią Brygidę. 
 
                Szybko minęła godzina i wybiła 11.00. Czyli pora rozpoczęcia głównych zawodów. W tym roku rywalizowano w wyścigach na wózkach, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, skoku wzwyż, biegach na 50, 100, 200, 400 i 800 metrów. Organizator nie zapomniał o najbardziej wszechstronnych zawodnikach i zorganizował dla nich pięciobój, w skład którego wchodziły takie konkurencje jak : bieg na 100 m, skok w dal z rozbiegu, pchnięcie kulą, skok wzwyż i bieg na 400 m. Suma zdobytych punktów ze wszystkich konkurencji wyłoniła zwycięzcę. 
 
                Po pewnym czasie u zawodników odezwał się głód i w wolnym czasie między startami udawali się do kuchni polowej gdzie uśmiechnięte  nasze koleżanki Andżelika i Asia częstowały wszystkich ciastem, kromką chleba ze smalcem i napojami. Większy głód zaspokoić można było porcją obiadową aby mieć siłę do dalszego wysiłku. 
 
                Czas szybko mijał i zawody zbliżały się do końca. Zwieńczeniem całego mityngu były sztafety 4 x 100 metrów, po których zakończyły się starty wszystkich zawodników. 
 
                Oficjalne zakończenie odbyło się na płycie głównej boiska. Po krótkich przemowach i  gratulacjach  nastąpiły  sesje  zdjęciowe   wszystkich  uczestników XVI DOLNOŚLĄSKIEGO MITYNGU LEKKOATLETYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH – KAMIENNA GÓRA 2016. Na koniec głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze – Pani Wioletta Gogolewska, która przez całe zawody czuwała nad wszystkim i wszystkimi, aby nie było jakichkolwiek niedociągnięć. Podsumowała zawody życząc wszystkim szczęśliwego powrotu do domu i kontynuowania treningów w różnych dyscyplinach sportowych.
 
                Organizatorzy pragną bardzo podziękować sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym, bez  których te zawody nie mogłyby się odbyć a zawodnicy nie otrzymaliby symbolicznych prezentów za swoje sukcesy. 
 
 
Jacek Engler
 
 
Fotografia: Artur Kubieniec 
 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy
Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.